بهترین روش های طبیعی تصفیه خون و کبد

تصفیه کننده خون: آیا می توانید به طور طبیعی و ارگانیک خون خود را پاکسازی و خالص کنید؟

در این مقاله به نحوه پاکسازی و تصفیه کردن خون شما به کمک گیاهان، غذاها و داروهای طبیعی و ارگانیک می پردازیم

پس اگر به دنبال پاسخ به این سوال در ذهنتان هستید که آیا برای رفع کثیف بودن خونم نیاز به یک رژیم یا محصول ویژه دارم؟ تا پایان مقاله همراه با ایران ارگانیکس باشید…

همه ما می دانیم که داشتن خون سالم، در حفظ سلامت بدن بسیار موثر است. بدن هر موجودی برای زنده ماندن به خوراک و اکسیژن نیازمند است اما تنها بودن غذا در معده و وجود اکسیژن در شش‌ها کافی نیست، بلکه این دو باید به همه نقاط بدن برسند که خون این عمل (رساندن آن مواد به همه بدن) را برعهده دارد.

بنابراین مسئول حمل و نقل انواع مواد در سراسر بدن شما از جمله اکسیژن، هورمون ها، عوامل لخته شدن، قند، چربی ها و سلول های سیستم ایمنی بدن، خون شما است.

 • اهمیت اندام کبد در گردش و تصفیه خون :

هر یک از اندام‌های بدن با نظمی‌ خارق العاده کنار هم جا خوش کرده‌اند و به زندگی انسان‌ها رنگ بقا و تداوم می‌بخشند؛ بی‌تردید آسیب دیدن هریک از اندام‌های حیاتی و از بین رفتن آنها، خللی کوچک یا بزرگ در پیکر آدمی ایجاد می کند و فرد را با خطر مرگ نیز مواجه می‌کند.

یکی از حیاتی‌ترین اندام های بدن در راستای پاکسازی خون کلیه‌هاست که آسیب دیدن و از کار افتادن آنها ارتباط مستقیمی‌ با از بین رفتن زندگی انسان دارد. کلیه‌ها اندام‌هایی بسیار فعال هستند  که شبانه‌روزی به صورت بسیار پیچیده ای در بدن انجام وظیفه می‌کنند.

کلیه‌ها به شکل دو لوبیای بزرگ هستند که هر یک از آنها 150 گرم وزن دارند و اندازه هر یک از کلیه‌ها به طور تقریبی برابر با مشت یک فرد بزرگسال است.

خون در هر ساعت، حدود 12 بار در کلیه‌ها به گردش در می‌آید و آنها در روز حدود 200 لیتر از خون را پردازش می‌کنند و حدود یک تا دو لیتر از مواد زائد را به عنوان ادرار به خارج از بدن هدایت می‌کنند.

در واقع کلیه ها مانند یک فیلتر، مقادیر مناسبی از مواد زائد و مایعات اضافی را از چرخه متابولیسم خارج می‌کنند. برای از بین بردن مواد زائد و آب اضافی، خون از طریق سرخرگ کلیوی وارد کلیه‌ها می‌شود. سپس با عبور از فیلترهای بسیار ریزی به نام نفرون، در کلیه‌ها تمیز و تصفیه می‌شود.(نفرون واحد پایه در روند کاری کلیه‌هاست و تشکیل ادرار را کنترل می‌کند) آنگاه خون تمیز شده از طریق سیاهرگ کلیه از آن خارج می‌شود و مواد زائد و آب اضافی هم از طریق یک لوله به نام میزنای به مثانه، یعنی جایی برای ذخیره ادرار قبل از دفع منتقل می‌شود.

 • PH خون چیست؟

PH  مخفف واژه`potential hydrogen`  به معنای هیدروژن بالقوه در بدن می باشد. سطح PH در بدن می تواند از1 تا 14 تغییر کند که عدد 1 بیانگر بیشترین مقدار اسیدی بودن خون ، عدد 7 نشان دهنده سطح متوسط آن و عدد 14 کم ترین مقدار اسیدی بودن و قلیایی بودن خون را نشان می دهد.

مقدار ایده آل PH نیز رنج مقدار 3 تا 7.45 می باشد . با توجه به عوامل موثر در تغذیه ، مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده و سرخ شده باعث اسیدی شدن بدن می باشد و سطح PH را تغییر می دهد.

 • بهترین مواد غذایی برای سم زدایی طبیعی خون (مصرف خوراکی های قلیایی) :

هیچ غذای معجزه ای وجود ندارد که به اندام شما کمک کند تا خون خود را پاک کنید. یک رژیم غذایی سالم که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزی است، شروع خوبی است.

در واقع به طور طبیعی PH خون ۷، ۳۶۵ است، اما برنامه غذایی به وجود آورنده اسید می‌تواند باعث تغییر اسیدیته خون شود.

هرچیزی که می خورید و می نوشید PH شما را تحت تاثیر قرار می دهد از جمله غذاهای اسیدی که سطح PH  بدن را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهند. اکثر غذاهای گوشتی و محصولات لبنی اسیدی هستند در حالیکه میوه ها وسبزیجات به دلیل تاثیر مثبت در کنترل این بخش مهم خون، برای بدن بسیار سالم هستند هرچند عوامل محیطی هم نقش مهمی را در زندگی شما ایفا می کنند که باید به آنها توجه داشت.

مصرف قند، نوشابه، گوشت و مواد غذایی فرآوری شده را کاهش دهید و برنامه غذایی قلیایی اتخاذ کنید. مواد غذایی قلیایی شامل تمامی سبزیجات، آووکادو، نارگیل، لیموترش، گریپ فروت، عدس، لوبیا، سویا، مغز میوه و تخمه‌ها مانند بادام، تخمه کدوحلوایی، کنجد و… است.

بنابراین واقعا نیازی نیست که در یک رژیم غذایی گران قیمت سرمایه گذاری کنید و یا مکمل های ضدبارداری را خریداری کنید تا خون خود را پاک کنید و از سموم و مواد زائد آزاد نشوید.

 • راهکارهای طبیعی و ارگانیکی تصفیه، پاکسازی و سم زدایی خون و کبد :

کبد و کلیه شما درصورتی که سالم باشند  بطور مداوم در حال انجام کارهای عالی برای تمیز کردن خون هستند، بنابراین بهترین شرط برای تمیز کردن خون به طور طبیعی، یافتن راه هایی برای کمک به این اندام های مهم و ضروری بدن است.

پس برای فهرستی از بهترین غذاها و گیاهان دارویی برای کمک به نگه داشتن این ارگان های شگفت انگیز قوی و سالم در ادامه مطالب با ما همراه باشید

پاک کردن خون :

خون در سه عمل اصلی عمل می کند:

 • حمل و نقل : خون حمل گازهایی مانند اکسیژن و دی اکسید کربن را به شش ها و از ریه ها به بقیه بدن منتقل می کند. خون همچنین مواد مغذی را از دستگاه گوارش به بقیه بدن منتقل می کند و مواد زائد، هورمون ها و سایر سلول ها را حمل می کند.
 • حفاظت : خون حاوی گلبولهای سفید خون است که میکروارگانیسم های مهاجم را تخریب می کند و همچنین عوامل پلاکتی را برای لخته شدن خون و به حداقل رساندن خونریزی از آسیب حفاظت می کند.
 • مقررات : خون کمک می کند تا pH بدن، تعادل آب و دمای بدن را تنظیم کند.

بنابراین خون شما دارای مسئولیت های مهم بسیاری است و جای تعجب نیست که مردم به دنبال راهی برای نگه داشتن خون خود از پسماندها و سموم هستند.

خوشبختانه بدن شما در حال حاضر یک سیستم برای مراقبت از فرآیند سم زدایی و حذف زباله از خون، یعنی کبد و کلیه دارد.

 • کبد (در قسمت فوقانی سمت راست معده )کمک می کند تا غذا به انرژی تبدیل شود. همچنین سموم، مانند الکل، فلزات مضر و داروها را به مواد بی ضرر تبدیل می کند و تضمین می کند که آنها از بدن خارج می شوند.
 • کلیه ها نیز مسئول فیلتر کردن خون و دفع زباله ها هستند.

پروتئین طبیعی بدن شما همچنین روده، پوست، طحال و سیستم لنفاوی شما را شامل می شود.

غذاهای زیر (7 گیاه و 7 خوراکی) تاثیر مثبتی بر توانایی کبد و کلیه برای تمیز کردن و فیلتر کردن زباله و سموم از خون دارند :

 1. آب :

بهترین راه برای تقویت عملکرد کلیه شما این است که آب کافی مصرف کنید. کلیه های شما به آب بستگی دارد تا بتواند به دفع زباله های بدن کمک کند.

با مصرف روزانه 8 لیوان آب همچنین رگ های خونی خود را باز نگه می داریم تا خون آزادانه حرکت کند. کم آبی شدن شدید می تواند منجر به آسیب کلیه شود.

ادرار باید در طول روز به رنگ زرد کمرنگ یا بی رنگ باشد. اگر رنگ ادرار شما از طیف سفید بی رنگ و زردی کمرنگ دورتر باشد بدین معناست که در طول روز آب کمتری مصرف کرده اید.

با توجه به گزارش انجمن ملی کلیه، از هر 8 لیوان آب مصرفی روزانه شما باید 6 فنجان در روز ادرار دفع کنید.

2. سبزیجات کریستالی (کلم بروکلی، گل کلم، گل کلم بروکسل) :

سبزیجات کریستالی اغلب برای افرادی که دارای بیماری کلیوی هستند توصیه می شود. مصرف این سبزیجات به دلیل بالا بودن آنتی اکسیدان ها و مغذی بودن، خطر ابتلا به انواع سرطان، از جمله سرطان کلیه را کاهش می دهد.

از طرفی مصرف این سبزیجات فوق العاده، همه کاره است چرا که شما می توانید آنها را خام، بخار پز شده، پخته شده، کباب شده، یا به عنوان ادویه خشک شده به بخشی از سوپ و آش ها اضافه کنید.3

3. زغال اخته:

زغال اخته فوق العاده است و به دلیل آنتی اکسیدان بالا می تواند کبد را از آسیب محافظت کند. مطالعات و آزمایشات انجام گرفته بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان داده است که تمام زغال اخته می تواند به حفظ سلامت کبد کمک کند.

شما می توانید خود زغال اخته تازه و یا آب زغال اخته را مصرف کنید و یا آنها را به ماست، بلغور جو دوسر، و یا شیرینی اضافه کنید.

4. کران بری :

کران بری اغلب برای مزایای دستگاه ادراری مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله خواص ترکیبات کران بری این است که آنها مانع از اتصال باکتری ها به دستگاه ادراری می شوند که به نوبه خود کلیه های شما را از عفونت نگه می دارد.

در صورت عدم دسترسی به ترکیبات کران بری بعنوان جایگزین این میوه، می توانید به راحتی تعداد انگشت شماری از نخود فرنگی تازه را به بلغور جو دوسر، کوکی ها یا حتی سالاد اضافه کنید.

5. قهوه :

نوشیدن قهوه ممکن است اثر محافظتی بر روی کبد داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که نوشیدن قهوه خطر ابتلا به سیروز را در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی کاهش می دهد و همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد. این مزایا ممکن است به دلیل توانایی قهوه برای جلوگیری از تجمع چربی و کلاژن در کبد باشد.

6. سیر و پیاز :

سیر و پیاز که یکی از چاشنی های اصلی غذای ما ایرانی هاست عطر و طعم فوق العاده ای به هر غذای آشپز، بصورت خام و یا به شکل پودر اضافه می کند. این دو صیفی جات خواص ضد التهابی دارند و می توانند به کاهش کلسترول و فشار خون کمک کنند.

7. گریپ فروت :

گریپ فروت دارای آنتی اکسیدان زیادی است و می تواند در کنترل التهاب در بدن کمک کند. بیشتر مطالعات انجام شده در مورد اثرات اجزای گریپ فروت در حیوانات انجام شده است و نتایج بسیار مطلوبی مشاهده گردیده بطوریکه این مطالعات نشان داده اند که آنتی اکسیدان های موجود در گریپ فروت می توانند از کبد و آسیب آن بر اثر مضرات الکل محافظت کنند.

8. سیب :

سیب حاوی مقدار زیادی از فیبر محلول(پکتین) است. فیبر محلول باعث تنظیم میزان قند خون شما می شود. از آنجا که قند خون بالا می تواند به کلیه ها آسیب برساند، هر چیزی که کمک می کند تا آن را در کنترل نگه دارد، اثر غیر مستقیم و مثبت بر سلامت کلیه دارد. سیب یک میان وعده فوق العاده است(به خصوص به همراه کمی کره بادام زمینی)

9. ماهی :

برخی از انواع ماهی، مانند ماهی قزل آلا، ماهی تن یا ساردین، دارای اسیدهای چرب امگا 3 بالایی هستند. از طرفی ماهی دارای پروتئین بالایی است و لذا اگر در حال حاضر بیماری کلیوی دارید، باید مقدار غذاهای حاوی پروتئین مصرفی خود را محدود کنید.

گیاهان برای سلامت کلیه و کبد :

بسیاری از گیاهان دارای مزایای بهداشتی هستند اما با این حال، نباید مقدار زیادی از عصاره های گیاهی مصرف کنید، زیرا ممکن است برای کلیه های شما مضر باشد. اگر در حال حاضر بیماری کلیوی یا کبدی دارید، باید از مکمل های گیاهی اجتناب کنید. قبل از انجام تغييرات در رژيم غذايی يا برنامه مکمل خود، با پزشک خود صحبت کنيد.

10. زنجبیل :

مصرف زنجبیل ممکن است به بهبود کنترل بدن بر قند خون کمک کند. مطالعات نیز نشان داده اند که زنجبیل می تواند به درمان بیماری کبد چرب غیرقرآل کمک کند. می توانید از زنجبیل تازه یا پودرشده آن با اضافه کردن به چای استفاده کنید.

11. زردچوبه و تاثیر آن بر کبد :

چای زردچوبه، یکی از مهمترین روش های سم زدایی از کبد است. این ماده، کیسه صفرا را تحریک می کند و سبب تولید صفرا می شود. کبد از مایع صفرا برای سم زدایی استفاده می کند.

زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل است و در برخی از کشورها مانند هند، بیشترین کاربرد را دارد. خوش رنگی رنگ زرد زردچوبه ارگانیک به دلیل ماده ای به نام کورکومین است که سبب تحریک صفرا می شود. معمولا برای تهیه چای زردچوبه از زردچوبه تازه، زنجبیل تازه، فلفل سیاه، دارچین، شیر نارگیل و عسل استفاده می شود که هریک خواص فوق العاده ای دارند.

12. چای سبز :

مطالعات نشان می دهد که نوشیدن چای سبز می تواند سلامت کبد را بهبود بخشد، میزان چربی موجود در کبد را کاهش دهد و احتمالا از سرطان کبد جلوگیری کند.

13. جعفری :

تحقیقات در حیوانات نشان می دهد که جعفری نیز می تواند به محافظت از کبد کمک کند و یا ممکن است روی حجم ادرار موثر باشد، که به کلیه ها کمک می کند تا از زباله ها خلاص شوند.

14. قاصدک :

قاصدک به عنوان یک دیورتیک عمل می کند، به این معنی که مقدار آب را از طریق کلیه های شما افزایش می دهد که این مهم به نوبه خود کمک می کند تا ضایعات را از خون فیلتر کند و لذا قاصدک نیز برای عملکرد کبد مفید است.

بهترین راه برای لذت بردن از مصرف گیاه قاصدک این است که چای را با استفاده از برگ، گل و یا ریشه آن بجوشانید.

 • نکات پایانی :
 • تا حد امکان از محصولات آرایشی بهداشتی طبیعی استفاده کنید چرا که لوسیون، کرم‌ها و لوازم آرایشی به طور مستقیم از طریق پوست جذب خون می‌شود.
 • از مواد خوشبوکننده کمتر استفاده کنید چرا که این محصولات سرشار از مواد مضر هستند که از طریق تنفس به خون و ریه راه پیدا می‌کنند و با قرار گرفتن روی پوست به طور مستقیم وارد خون می‌شوند.
 • همانطور که از قبل نیز گفته شد بیشتر سعی کنید مواد غذایی قلیایی میل کنید و از مصرف قند، نوشابه، گوشت و مواد غذایی فرآوری شده و سرخ شده بپرهیزید.
 • تأکید داریم که تحرک و فعالیت روزانه و ورزش بهترین راه برای ساخت خونی غنی از اکسیژن است.
 • تنفس عمیق روزانه فراموش نشود چرا که با کشیدن نفس عمیق اکسیژن وارد ریه شده و بطور مستقیم وارد خون می شود.
 • به اندازه کافی آهن مصرف کنید چرا که آهن در مولکول‌های هموگلوبین وجود دارد، در نتیجه برای تولید خون سالم و غنی ضروری است.
 • سبزیجات تازه زیاد بخورید چرا که آهن منابع گیاهی به تقویت خون کمک می کند.
 • ادویه و آلوئه ورا مصرف کنید. فلفل قرمز با تحریک فعالیت قلبی عروقی و کاهش دادن فشارخون، روند تصفیه خون را سرعت می بخشد و از طرفی گیاه آلوئه ورا غنی از اسیدهای آمینه، آنزیم، کلروفیل، ویتامین و مواد معدنی است و برای تقویت خون بهترین است.
Summary
پاکسازی و سم زدایی خون
Article Name
پاکسازی و سم زدایی خون
Description
تصفیه کننده خون: آیا می توانید به طور طبیعی و ارگانیک خون خود را پاکسازی و خالص کنید؟در این مقاله به نحوه پاکسازی و تصفیه کردن خون شما به کمک گیاهان، غذاها و داروهای طبیعی و ارگانیک می پردازیم</p>
Author
Publisher Name
iranorganics.com
Publisher Logo